PHP wygodny język programowania – kilka faktów w pigułce

lego-1023256_640

Jeżeli jesteś na początku swojej programistycznej drogi i być może wciąż zastanawiasz się jaki język byłby dla Ciebie najwłaściwszy, poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które być może pomogą Ci podjąć decyzję.

PHP jest wygodnym w zastosowaniu językiem programowania umożliwiającym zarówno obiektowy jak i tradycyjny, strukturalny sposób pisania. Wykorzystuje się go zarówno do budowania stron internetowych jak i aplikacji webowych.

Kilka PHP faktów

PHP czyli Personal Home Page powstał w 1994 roku jako zestaw skryptów Perla służący do monitorowania ruchu na stronie. Jego autor, Rasmus Lerdorf w 1995 roku udostępnił publicznie kod źródłowy i tak zaczął ewoluować znany dzisiaj powszechnie język programowania. Najnowsza wersja języka, PHP 7 wniosła wiele nowości, między innymi duże usprawnienie wydajności. PHP obsługuje większość znanych baz danych: MySQL, PostgreSQL, Oracle, MS SQL, DB2.

Czysty kod, przykazania programisty

Jeżeli zastanawiasz się nad nauką i wyborem języka programowania, a po głowie chodzi Ci właśnie PHP, pamiętaj o zasadach, które obowiązują każdego programistę. Ich przestrzeganie ułatwia pracę zarówno Tobie jako twórcy kodu, jak i tym wszystkim, którzy będą z nim pracować w przyszłości. Zresztą zachowanie czystego i pięknego kodu powinno być złotą zasadą każdego programisty.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim język angielski stanowi podstawę każdego języka programowania,  także PHP. Dlatego nadając nazwy zmiennym używamy raczej tylko tego języka, nie mieszając go np. z polskim, tym bardziej, że dokumentacja PHP napisana jest zazwyczaj także po angielsku. Zespoły programistyczne nierzadko składają się z ludzi pochodzących z różnych zakątków świata i takie podejście bardzo ułatwia współpracę. Poza tym raz przyjęte zasady, jak na przykład głębokość wcięć dla kolejnych poziomów zagnieżdżenia powinny być takie same w całym skrypcie. Zresztą zasad jak pisać przejrzysty kod, niesprawiający trudności w przypadku późniejszych edycji istnieje cały zbiór w przypadku każdego języka, także PHP. Dlatego warto poznać je już na samym początku drogi, ucząc się programowania.

kod_screen

Fragment kodu PHP, przykład klasy dziedziczącej po klasie abstrakcyjnej .

Framework – dlaczego powinno się go używać

Framework jest zbiorem kodu i metod postępowania, dzięki którym można efektywnie zbudować aplikację. Odpada w tym momencie żmudne pisanie całości kodu struktury od samego początku. Użycie frameworka spowoduje oszczędność nie tylko czasu, ale dla firm jest to także realna oszczędność inwestowanych środków, które potencjalnie musiano by włożyć  w tworzenie oprogramowania od samych podstaw. Framework dostarcza ogólne funkcjonalności jak komunikacja z bazami danych, obsługą formularzy, które można następnie odpowiednio dostosować dla każdej aplikacji. Dla PHP stworzono wiele gotowych frameworków, z których można wymienić np.:

Szacuje się, że obecnie PHP obejmuje około 75% stron internetowych. Język ten znalazł zastosowanie w takich dobrze znanych serwisach internetowych jak Facebook, Flickr, Yahoo. Według najnowszego światowego ratingu TIOBE, PHP uplasował się w sierpniu 2016 na 6 miejscu, w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków programowania.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn