O czym warto wiedzieć planując swój startup

business-891339_1280

Większość porad jakie można znaleźć na temat rozwijania i budowania startupu dotyczą finansowania. Jak znaleźć inwestora? Jak ułożyć biznes plan, który oczaruje potencjalnego Anioła Biznesu? Tymczasem zanim wkroczymy na ścieżkę walki o finansowanie czekają na nas inne, nie mniej ważne tematy. Jeżeli pomysł na biznes obejmuje narzędzie w modelu SaaS, warto pomyśleć jakie pułapki niosą ze sobą wykorzystywane technologie i jak unikać różnych, potencjalnych zagrożeń.

Jako początkujący startupowiec zaczynamy pracę nad naszym internetowym projektem. Zaplanujmy sobie zadania tak, by nie tracić czasu na te działania, które nie przyniosą korzyści. Planowanie i wstępna analiza, którą także można zrobić na własną rękę pozwolą nam na uniknięcie pierwszej pułapki – braku weryfikacji czy ten innowacyjny pomysł będzie tym, czego oczekują użytkownicy. Myślenie o projekcie powinno zawierać pytanie: jakie są potrzeby użytkowników? W dalszym ciągu często powielanym błędem jest ukierunkowanie na to co ja mogę dać, bez brania pod uwagę realnych potrzeb rynku i poszukiwania odpowiedniej dla siebie niszy.

white-board-593300_1280
SaaS jest właśnie znakomitym rozwiązaniem, które pozwala na znalezienie takiej niszy, którą następnie możemy zapełnić znakomitym pomysłem biznesowym. Musi to być rozwiązanie innowacyjne, prezentujące nieszablonowe podejście do biznesu. Jednakże od momentu kiedy zdecydowaliśmy się na wcielenie idei w życie musimy mieć świadomość, że wkroczyliśmy na dość niepewny grunt. Nie warto zabierać się od razu za budowanie wersji docelowej, szukanie programistów i innych specjalistów. Najlepiej, jeżeli za pomocą prostych, często także darmowych narzędzi sami wykonamy taki prototypowy model aplikacji. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów budowy pełnej wersji i pozwoli na przetestowanie pomysłu na żywo. Najprostszym wyjściem będzie zaprojektowanie mockupu. Można to wykonać w dwojaki sposób. Weź kartkę papieru i rozrysuj na niej jak powinna wyglądać i działać aplikacja lub skorzystaj z bardzo dobrych narzędzi online, jak na przykład Balsamiq.

A co z UX? Zaproś przyjaciół oraz znajomych, zaprezentuj im co zaprojektowałeś i zapytaj o zdanie. Taka praca na żywo w realu jest najlepszą i najbardziej kreatywną aktywnością, która zweryfikuje użyteczność samego narzędzia SaaS, ujawni jego mocne i słabe strony.

colorful-1643273_1280

Popularne powiedzenie mówi: „Kto pyta nie błądzi”. Jeżeli mowa o doborze odpowiedniej technologii w której będzie wykonany projekt warto skorzystać z porad ekspertów i ich opinii. Osoby zaangażowane w innowacyjne projekty technologiczne można spotkać na różnego rodzaju wydarzeniach o tematyce startupowej, organizowanych zazwyczaj cyklicznie. Ich kalendarium znajdziesz na Crossweb. Nie bój się rozmawiać o swoim projekcie z ludźmi którzy posiadają doświadczenie. Ich wiedza, którą się z Tobą podzielą będzie nie tylko inspiracją, co realnym motorem do działań jakie będziesz musiał podjąć w ciężkiej i pełnej wyzwań pracy startupowca.

 

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn