Tester oprogramowania i jego tajemnice

testy jednolite

Czy zastanawialiście się jaka jest kluczowa cecha pracy testera oprogramowania? To coś, co znacznie ułatwia pracę przy projekcie i to całemu zespołowi! Chodzi oczywiście o nić porozumienia na linii tester i programista. Jeżeli zabraknie tej współpracy, sprawna realizacja projektu może być nawet poważnie zagrożona. Sprawdźmy, jakie miejsce tester oprogramowania zajmuje w drużynie IT i dlaczego jest to strategiczna pozycja.

Równowaga

Dlaczego zaczęłam cały temat od zaznaczenia jak ważna jest współpraca testera z programistą? Odpowiedź jest bardzo prosta.W zgranym zespole kładzie się nacisk na równowagę i współpracę, gdzie rolą jednych jest uzupełnianie pracy drugich. To zupełnie oczywiste, że tester będzie widział działanie aplikacji z innej perspektywy niż programista.

Ćwicz cierpliwość

Testowanie jest zadaniem na pewno trudnym. To praca pełna pułapek i niespodzianek. Wcielanie się w rolę końcowego odbiorcy aplikacji wymaga świeżości spojrzenia, odsunięcia na bok pewnych faktów, a przede wszystkim umiejętności dostrzegania szczegółów. Sekret udanych testów kryje się właśnie w tym podejściu, by maksymalnie wcielić się w rolę użytkownika.

Błędy, wszędzie te błędy

Dostajesz aplikację, rozpoczynasz testy i oczywiście sypią się błędy. Jednakże błędy to dla Ciebie samo życie. Jakich problemów możesz się spodziewać? Dużej, zbyt dużej ilości błędów w testowanej aplikacji. Taka sytuacja niesie zagrożenie, że w tej całej ich masie coś jednak umknie. Dlatego zwracaj zawsze uwagę na to, czy wymagania co do aplikacji zostały Ci przedstawione w wystarczający sposób. Jeżeli błędy nie dotyczą dokumentacji tylko kodu, warto zgrupować się w zespoły i zrobić przegląd linijek by wyłapać co może być nie tak. Wydłużone testowanie może poprzesuwać (a raczej na pewno przesunie) deadline’y w projekcie (tu jednak z ratunkiem przychodzi bufor, o którego wadze pisał ostatnio Marcin tutaj). Wielowarstwowe, złożone aplikacje nastręczają większej ilości pracy i wymagają dużego skupienia. Kłopotów w testowaniu pozwolą w tym wypadku uniknąć testy jednostkowe i precyzyjnie określone wymagania w dokumentacji. Czy warto skracać czas testów? Oczywiście, że nie. Dlatego pamiętaj by nie dopuszczać do sytuacji, kiedy Twój czas na pracę zostanie obcięty bez kalkulacji ryzyka. Nie ma przecież gorszej rzeczy niż błąd wdrożony na produkcji.

Mały tip

Jeżeli w Twojej pracy testera zdarzają Ci się spięcia z kolegami programistami nacechowane wyraźnym fochem pod tytułem: “Mój kod jest idealny”, postaraj się wykryte błędy podawać w sposób jak najbardziej neutralny wręcz ogólny. Pamiętaj programiści kochają swój kod <3

Niezbędnik testera

Poniżej   kilka najlepszych i najpopularniejszych narzędzi, które pomagają w pracy testera oprogramowania:

  • Excel
  • Selenium
  • Jmeter
  • JIRA
  • Jenkins
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn