Dlaczego potrzebujesz MVP

minecraft-1578075_1280

Obserwacje rynku startupów zarówno w Polsce jak i w ujęciu globalnym, skłoniły mnie ostatnio do jednego, głównego wniosku. Ludzie chcący zmonetyzować swój pomysł najbardziej poszukują wiedzy. Bo przecież można być programistą i stworzyć aplikację samemu, ale to nie wystarczy jednak by ją dobrze sprzedać. Doświadczenie softhisowych Open Hours pokazało przed jakimi problemami stają ludzie planujący wdrożenie oparte o założenie technologicznego startupu. Okazało się, że nie każdy wiedział, bądź rozważał przetestowanie swojej potencjalnej aplikacji w rzeczywistym środowisku za pomocą MVP, czyli  Minimum Viable Product, co jednoznacznie pozwoliłoby na stwierdzenie czy taki system/narzędzie ma sens, przy jednoczesnym uniknięciu wysokich kosztów produkcji wersji docelowej.

Niejednokrotnie ludzie skupieni wokół startupów to prawdziwi zapaleni marzyciele. Posiadają zazwyczaj wiedzę mniej lub więcej kompleksową, czasem dotyczącą jakiejś konkretnej branży. Jednak w tym wypadku marzenia i zapał to nie wszystko. Z pomocą przy realizacji projektu i minimalizacji skutków potencjalnej klapy przychodzi właśnie MVP.

Jakie korzyści znajdziecie z zastosowania wersji MVP projektu

Na początku poszukajcie potencjalnych użytkowników. Mogą to być przyjaciele, znajomi lub rodzina – tacy nasi osobiści testerzy. Słuchajcie co mówią, ich spostrzeżenia pozwolą na weryfikację funkcjonalności. Wersja MVP nie koniecznie musi być działającą aplikacją. Możecie użyć do tego mockupów, prezentacji, czy też żółtych karteczek. Niekiedy taki dobrze przygotowany materiał, czy też scenariusz MVP pozwala nawet na prezentację innowacyjnego pomysłu przed potencjalnym inwestorem.

Warto także zasięgnąć rady software house’u, który specjalizuje się w startupach i wiadomo, że projekty od nich wypuszczone osiągnęły sukcesy na rynku. Na pewno jest to dobry sposób na uzyskanie pomocy w kwestiach wyceny samej realizacji projektu, można dowiedzieć się ważnych rzeczy w kwestiach technologii. 

Taka jedna gra która też zaczynała jako MVP

Na pewno słyszeliście o grze Minecraft. Projekt, który odniósł na rynku niewątpliwy sukces. Jest to także znakomity przykład na coś, co zostało wypuszczone na rynek w wersji mocno testowej po jedynie sześciu dniach programowania i to przez jedną osobę. W tej pierwotnej wersji nie można było oczywiście wiele zdziałać, a grafika była kwadratowa i toporna. Tak powstawał projekt, który został sprzedany za 2,5 mld dolarów.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn