Rekrutacja, po co ten stres

workplace-1245776_1280

Przeciętny proces rekrutacji nie jest skomplikowany, ani nie kryje zazwyczaj żadnych tajemnic. Czasem warto sobie uporządkować doświadczenia własne oraz kolegów i koleżanek, by móc w przyszłości zupełnie bez żadnych nerwów uczestniczyć w procesach rekrutacyjnych. Większość porad, czy sytuacji można odnieść przecież nie tylko do branży IT, której specyfika jest niewątpliwa, ale również do firm o zupełnie innych profilach. Jedno jest pewne, firma zawsze szuka najlepszych talentów, a kandydaci szukają miejsca, które zapewni im optymalne warunki rozwoju.

Scenariusz rozmów rekrutacyjnych jest zazwyczaj podobny i ma na celu zbadanie kompetencji kandydata. Niektóre stanowiska, zwłaszcza te związane z programowaniem wymagają wykonania dodatkowych zadań, które weryfikują umiejętności pisania dobrego kodu. Czasami zdarzają się zadania logiczne, lub też takie, które oceniają różne umiejętności kandydata przydatne na nowym stanowisku pracy. Pamiętam czas kiedy modne były zadania tzw. absurdalne, które w pewnym momencie weryfikowały już co najwyżej, czy ktoś przegląda Wykop pod kątem tematów rekrutacyjnych.

Jeżeli jesteś programistą podpowiem Ci jakie pytania możesz zadać na rozmowie, by dowiedzieć się jak najwięcej o nowej firmie, zanim wspólnie zdecydujecie się na podjęcie współpracy.

Jak będzie wyglądał pierwszy dzień w nowej pracy? To naprawdę ważne pytanie i obowiązkowo należy je zadać. Nowe środowisko pracy, nowe twarze z początku mogą być źródłem stresu zwłaszcza dla tych, którzy są bardziej nieśmiali. Jednakże, już prawdopodobnie na rozmowie poznasz osobę, która wprowadzi Cię w ten nowy świat. Może to być na przykład szef działu IT lub któryś z PMów, kto wytłumaczy Ci jak wygląda realizacja zadań oraz pokaże narzędzia z których na co dzień korzystają deweloperzy. Przedstawi Cię także całemu zespołowi.

Jeśli już jesteśmy przy narzędziach oraz zadaniach koniecznie spytaj o metodologię w jakiej pracują zespoły programistów z danej firmy. W Softhis opieramy się głównie na Agile, stawiając na regularne sprinty i ścisły kontakt z klientem przy realizacji każdego projektu.

Każdy software house ma także swoje ulubione metody komunikowania się poszczególnych członków zespołu, zapytaj jak odbywa się komunikacja na linii PM – programista, PM – klient, programista – klient itp. W grę zapewne będzie wchodzić Google Hangouts, który jest bardzo popularny oraz inne aplikacje służące do komunikacji.

Branża IT oraz specyfika realizacji poszczególnych zadań zazwyczaj wymagają jednej kluczowej rzeczy jaką jest dobre łącze internetowe. zazwyczaj więc pracując w software house możesz pracować także zdalnie poza biurem. Zapytaj jak wygląda kultura pracy oraz to jak układa się praca zdalna w połączeniu z niezbędnymi spotkaniami w biurze z innymi członkami zespołu projektowego. Poza tym, firmy dbają o dobrą atmosferę w biurze, organizują specjalne przestrzenie relaksacyjne oraz dbając o kondycję swoich pracowników dostarczają im na przykład witaminy w postaci świeżych owoców.

Tak naprawdę każde stanowisko wymaga ciągłego uczenia się, w IT tym bardziej, ponieważ technologie ewoluują nieomal z dnia na dzień. Zapytaj o to jak możesz rozwijać swoje umiejętności poza firmą, poprzez udział w warsztatach, szkoleniach oraz konferencjach.

Czy warto się stresować rozmową? Myślę, że nie. Jeżeli jest się pewnym swoich umiejętności, a wybrana firma wydaje się spełnieniem zawodowych marzeń, to jedynie trzeba pamiętać o tym, że rozmowa rekrutacyjna powinna pomóc obydwu stronom stworzyć obraz: firmie o kandydacie, a kandydatowi o firmie. Stąd tak ważny jest dialog i zadawanie pytań.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn