Pomysł to nie wszystko

contract-2098011_1920

Wiele razy słyszałem, że pomysł nie jest wiele wart sam w sobie, ważna jest jego egzekucja. Moim zdaniem powtarza się to zbyt rzadko.

Przyznam, że od dawna fascynuje mnie zwyczaj przesyłania śmiertelnie poważnych NDA przed przesłaniem specyfikacji do wyceny. Dziś jednak natrafiłem na wyraźnie podwyższoną poprzeczkę – przesłane przez potencjalnego klienta NDA zawiera bowiem zakaz produkcji czegokolwiek zbliżonego do projektu dla siebie (jeszcze jakoś broni się logicznie), oraz dla kogokolwiek w przyszłości bez ich zgody. Innymi słowy – nie ma żadnej gwarancji współpracy, etap jeszcze przed wyceną, ale żeby do niej przystąpić muszę zrezygnować z pracy dla całej branży.

Mamy prawie 12 lat historii, ponad 250 zrealizowanych projektów i pewnie grubo ponad 1000 otrzymanych specyfikacji na koncie. Dla kogo idąc tym trybem mielibyśmy jeszcze móc pracować, bez wysyłania jakichś 100 próśb o zgodę – tego nie wiem. Wyobrażam sobie taką scenę u krawca:

– Wie Pan, chciałbym uszyć taką marynarkę dopasowaną do mnie, bo te sklepowe to nijak, ale zanim podam Panu oczekiwania i weźmie Pan miarę i określi cenę, to tutaj mamy taki mały dokumencik, nic wielkiego, po prostu już nigdy marynarki żadnemu mężczyźnie Pan nie uszyje bez mojej zgody. – Na co krawiec odpowiedział.

-Wie Pan, ciekawy projekt, ale muszę zadzwonić, bo bez zgody jednej z klientek, nie mogę szyć nic z rękawami.

Drogie startupy, sukces przedsięwzięcia w sieci nie zależy od tego kto najszybciej zrobi MVP w garażu. Pamiętajcie. To jest naprawdę dużo trudniejsze. Zadecyduje wiele innych czynników. Stary jestem, to pamiętam, że Google wcale nie było pierwszą działającą wyszukiwarką. Współpraca z software housem, to współpraca na lata, w której zaufanie jest jedną z kluczowych kwestii. Jeśli wasz potencjalny partner biznesowy nie wydaje się Wam wiarygodny, to w ogóle nie myślcie o współpracy z nim. Ale jeśli rozważacie z kimś współpracę, zwłaszcza taką na długi czas, to warto mu choć trochę zaufać.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn