Z laptopem na plaży

thailand-2113685_1280-750x410

Popularność pracy zdalnej rośnie. Jest to zdecydowanie jedna z charakterystycznych cech branży technologicznej, ale nie tylko. Praca poza biurem firmy ma wiele aspektów. Tak naprawdę każde miejsce gdzie znajdziemy dostęp do gniazdka elektrycznego (czasem nawet najbardziej wytrzymała bateria potrzebuje doładowania) i  co ważniejsze Internetu nadaje się znakomicie na miejsce pracy.

Czy można pracować i przy okazji relaksować się? Oczywiście że tak! To chyba podstawowy urok pracy zdalnej. Można albo zwyczajnie rozsiąść się na kanapie (w piżamie –  no chyba, że czeka nas rozmowa video na skype), siedzieć w barze gdzieś w mieście lub przy plaży. Można podróżować pociągiem i pracować, ilość miejsc skąd można realizować zadania i pchać projekt do przodu jest właściwie nieskończona liczba. Czy jednak praca zdalna jest taka idealna? Nad tym trzeba się jednak zastanowić.

Praca z dala od biura firmy

Co raz częściej na różnych grupach i forach w ogłoszeniach o pracę padają z obu stron: pracodawcy i pracownika, słowa o pracy zdalnej. Co raz milej widziana, mająca wiele plusów, wydaje się wypierać tradycyjny, biurowy model. Pracownicy, którzy mogą wybrać pracę zdalną są mniej zestresowani i doceniają, że mogą wykonywać swoje obowiązki w sprzyjających dla nich warunkach. Cały czas pozostają w stałym kontakcie z pozostałymi członkami zespołu za pomocą dedykowanych narzędzi lub chociażby social media. Możliwość pracy w chmurze zdecydowanie sprzyja pracy zdalnej. Można śmiało stwierdzić, że taki tryb pracy znakomicie wpisuje się w zwinne metodyki pracy tak charakterystyczne dla IT. Poza tym, zdalni pracownicy to mniejsze koszta dla pracodawcy. Nie potrzeba już wynajmować ogromnych open space’ów z wyliczoną ilością biurek. Obniża to znacznie koszty związane z wynajmem nieruchomości. Ci którzy korzystają z możliwości pracy poza biurem firmy pracują także zazwyczaj bardziej efektywnie i wykazują większe zaangażowanie w wykonywane zadania. Czy pośród tych niewątpliwych plusów są jakieś minusy?

Emocjonalna pułapka

Bądźmy szczerzy, nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz. Odsunięcie od kluczowych spraw firmy i nie nadążanie za podejmowanymi decyzjami, to kluczowe aspekty na które narzekają pracownicy zdalni. Oddalenie od biura to także dystans do pozostałych członków zespołu. By temu zaradzić warto pracę zdalną przełamać formułą mieszaną. Organizować spotkania mające na celu organizację zadań, podsumowania, wreszcie zwykły kontakt między współpracującymi ludźmi. Uważa się, że optymalnie takie spotkania powinny odbywać się raz w tygodniu, a minimalnie raz w miesiącu.

Praca zdalna, zwłaszcza w IT staje się popularna. Ci pracodawcy, którzy oferowali kiedyś elastyczny czas pracy, zaczynają mowić o możliwości pracy poza biurem firmy. Czas pokarze w jakim kierunku ta tendencja się rozwinie, jakie przyniesie korzyści obydwu stronom i w jaki sposób ewoluuje.

 

 

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn